Vytisknout

Adam Mléčka

 Jak jsem se já dostal k RC modelářství?

  Jsem z Kunovic, rodiče a většina příbuzných pracovala v tehdejším n. p. Let, tam jsem poprvé viděl letadla, letěl v letadle a taky se setkal s modely. Jako asi každý si z předškolního věku pamatuji jen emotivní útržky a v mém případě jsou to právě ty modely. Bohužel jsem přímo v rodině nikoho, kdo by modelařil neměl, tehdejší kroužky mě nějak nezaujaly, tak jsem postavil nějaké stavebnice házedel, letadla na gumu, CO2 a tím to asi tak skončilo. Měl jsem také spoustu jiných zájmů, hlavně elektroniku a počítače.

Když mi bylo asi 14, setkal jsem se s kamarádem, jehož tatínek v minulosti modelařil a hlavně znal místní modeláře. A tak jsem se dostal, k svému prvnímu rc-modelu což byl motorový větroň Orion s 6ti kanálovou RC soupravou Modela AM 27MHz. No, Orion sice dlouho nevydržel, ale pořídil jsem další letadla a asi 2 roky létal. Pak přišla asi 5 let dlouhá pauza, ve které jsem mimo jiné také započal a nedokončil výcvik sportovního pilota v místním aeroklubu. Díky své tehdejší přítelkyni a současné ženě, jsem narazil na dalšího modeláře a zase 1-2 sezóny létal. Tentokrát už na FM a 35MHz :), přestal jsem jednak z nedostatku času a taky nebylo s kým a kde létat.

Takto jsem začal a přestal ještě jednou, když se nám narodil syn. Jak mladý rostl, fascinovala ho letadla a všiml si také modelů, které se doma povalovaly. Nakoupil jsem tedy nové vybavení a s tehdy 4 letým synem vyrazil na louku zvanou „Kolébky“, kde jsem kdysi létával.

typhoon 3d 1 20120613 1412999365

  Netrvalo dlouho a potkali jsme tam dalšího modeláře Honzu a občas také někoho jiného. Sezóna uplynula a inspirováni Honzou, jsme přes zimu začali se synem stavět první vrtulník. Na jaře jsme se zase potkali a krom jiného nám Honza řekl, že se tu objevili nějací modeláři z LMK Blaník a že zvažují, že by si tu vybudovali modelářskou plochu. Po nějaké době jsem je také potkal a seznámil se tak s Laďou a Josefem. Když mi pak Josef nabídl členství v klubu, příliš jsem neváhal. Snažil jsem se být nápomocen s budováním plochy, protože jsem věděl že se nám díky ní otevřou úplně nové možnosti.

 

Pokračování příště :) .